2-dollar meals? FMSC has created 22-cent meals!


#1

Rob, I applaud your efforts to develop a meal that could help fight world hunger. In your interview that appeared on America’s Newsroom (Fox News) this morning, however, you said the cost is about 2 dollars per meal. For just 22 CENTS per meal, Feed My Starving Children (FMSC) has developed a meal with rice, soy protein, dried vegetables and 20 minerals and vitamins designed to help starving children recover and then flourish with healthy development. With a robust MobilePack program, FMSC has already shipped over 600,000,000 meals to malnourished children in nearly 70 countries! FMSC has received eight consecutive 4-star ratings by Charity Navigator. Check out their amazing program at fmsc.org.


#2

These are different things. First of all, an adult consumes more food than a child. Second, this doesn’t seem to be a full meal replacement, it’s seems to be more of a supplement.


#3

It has to be just a supplement. Because according to the nutritional information on their website for “Manapack rice” (Which is said to be suitable for children and adults 1 year old and older) if a child were to get all their calories for the day from this stuff he would get 4851mg of sodium. If an adult were to get all his calories from that stuff they would be getting between 7700mg and 10500mg of sodium. An adult only NEEDS 500mg and should stay under 1400 and shouldnt exceed 2300. Even just three servings a day (which wouldnt meet caloric need for a child let alone an adult) of that stuff exceeds the 2300mg of sodium a day limit for an adult and the 1500mg of sodium upper limit for children.
Couple that with the fact that some sort of fuel to cook the stuff is required.
This stuff is nothing like soylent and at just 220 calories per serving certainly isnt designed to curb starvation.


#4

This is not much different from Wawa Mum.


#5

What a fantastic organization!

However, this product provides 220 calories at a cost of 22 cents, or about 1000 calories / USD. At retail, Soylent currently provides ~2500 calories for about $6 (not including shipping), or about 416 calories / USD. Selling at cost would close the gap, and a small subsidy from the profits of Soylent would bring the costs in line, not to mention having something more complete and balanced. The idea is as our costs come down and if we are profitable enough to subsidize more, we could provide calories far more efficiently than Manapack or Plumpy’Nut, and we will.

Still, hunger is a big enough problem for multiple solutions. We’re on the same side here.