Which one is the most cost effective? <Answered>

Per amazon RTD is
RTD (cacao) is $35.76 ($0.21 / Fl Oz)
Powder tub is $34.00 ($0.89 / Ounce)
Powder (1 bag) is $19.00 ($1.20 / Ounce)

I thought powder would be on top

You are mixing measurements. For RTD, you are using “Fl Oz”. For powder, you are using Ounce. The difference is you are paying to ship a bunch of water with the RTD. With the powder you add your own, virtually free, water. A better way would be to compare calories. Once you do that, you will see powder is much cheaper.

3 Likes

Yeah, going to echo Jeff’s comment and suggest you do the math by calorie. RTD was about 50% more expensive the powder when I did the math before.

2 Likes

thanks all. the 36.8 oz powder tub says it makes 12 400 kcal meals, for 34.00. just barely edging out the RTD at 12 for 36.00
much better than the 5 400kcal meals from a single bag @ 19.00 (close to 50 for 12 meals yikes)

I only drink 1 a day, 3rd shift worker 1am lunch, 4 nights a week. So yes. going with the tub